NUS5531MTR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NUS5531MTR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NUS5531MTR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NUS5531MTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Small Signal MOSFET 12V 5.7A 40mOhm Single P-Channel DFN8 with Single Charging BJT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.413 | $0.373 | $0.336 | $0.329 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 20V PNP, 12V P-Channel |
|---|---|
| Transistor Type: | PNP, P-Channel |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-WDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Transistor General Purpose PNP, P-Channel 20V PNP, 12V P-Channel 2A PNP, 5.47A P-Channel Surface Mount 8-DFN (3x3) |
| Current Rating: | 2A PNP, 5.47A P-Channel |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NUS5531MTR2G, use the request quote form to request NUS5531MTR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NUS5531MTR2G.The price and lead time for NUS5531MTR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NUS5531MTR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


