NTSX2102GDH
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTSX2102GDH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTSX2102GDH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTSX2102GDH |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | Dual supply translating transceiver; open drain; auto direction sensing RoHS Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.432 | $0.39 | $0.352 | $0.344 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - VCCB: | 1.65V ~ 5.5V |
|---|---|
| Voltage - VCCA: | 1.65V ~ 5.5V |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Supplier Device Package: | 8-XSON, SOT996-2 (2x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-XFDFN |
| Output Type: | Open Drain, Tri-State |
| Output Signal: | - |
| Other Names: | 568-12385 568-12385-2 935299062125 NTSX2102GDH-ND NTSX210GD,125 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Signal: | - |
| Features: | Auto-Direction Sensing |
| Detailed Description: | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 50Mbps 8-XSON, SOT996-2 (2x3) |
| Data Rate: | 50Mbps |
| Channels per Circuit: | 2 |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTSX2102GDH, use the request quote form to request NTSX2102GDH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTSX2102GDH.The price and lead time for NTSX2102GDH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTSX2102GDH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
