NTS-19
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTS-19 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTS-19 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTS-19 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | HEX STANDOFF M4 NYLON 3/4" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.491 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Type: | Hex Standoff |
| Threaded/Unthreaded: | Threaded |
| Series: | NTS |
| Screw, Thread Size: | M4 |
| Plating: | - |
| Other Names: | 61194188 NTS19 |
| Material: | Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Length - Overall: | 0.969" (24.60mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Male, Female |
| Features: | - |
| Diameter - Outside: | 0.315" (8.00mm) Hex |
| Diameter - Inside: | - |
| Detailed Description: | Hex Standoff Threaded M4 Nylon 0.750" (19.05mm) 3/4" Natural |
| Color: | Natural |
| Between Board Height: | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTS-19, use the request quote form to request NTS-19 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTS-19.The price and lead time for NTS-19 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTS-19.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

