NTQ123-DC
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTQ123-DC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTQ123-DC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTQ123-DC |
|---|---|
| Manufacturer | Astec America (Artesyn Embedded Technologies) |
| Description | DC/DC CONVERT 3.3V 5V +/-12V 70W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | -12V |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | 12V |
| Voltage - Output 2: | 5V |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 72V |
| Type: | Isolated |
| Size / Dimension: | 7.00" L x 4.00" W x 1.50" H (177.8mm x 101.6mm x 38.1mm) |
| Series: | NTQ123 |
| Power (Watts): | 70W (125W Forced Air) |
| Packaging: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Number of Outputs: | 4 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Efficiency: | 65% |
| Current - Output (Max): | 25A, 24A, 2A, 1A |
| Approvals: | CB, CE, CSA, EN, UL, VDE |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTQ123-DC, use the request quote form to request NTQ123-DC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTQ123-DC.The price and lead time for NTQ123-DC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTQ123-DC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
