NTP85N03RG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTP85N03RG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTP85N03RG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTP85N03RG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 28V 85A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 6.8 mOhm @ 40A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 80W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | NTP85N03RGOS |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2150pF @ 24V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 29nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 28V |
| Detailed Description: | N-Channel 28V 85A (Tc) 80W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 85A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTP85N03RG, use the request quote form to request NTP85N03RG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTP85N03RG.The price and lead time for NTP85N03RG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTP85N03RG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
