NTMS4503NR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTMS4503NR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTMS4503NR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTMS4503NR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | N-Channel 28 V 8 mOhm 930 mW Surface Mount Power Mosfet SOIC-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.449 | $0.405 | $0.365 | $0.357 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 8 mOhm @ 14A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 930mW (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | NTMS4503NR2GOS NTMS4503NR2GOS-ND NTMS4503NR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2400pF @ 16V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 23nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 28V |
| Detailed Description: | N-Channel 28V 9A (Ta) 930mW (Ta) Surface Mount 8-SOIC |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 9A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTMS4503NR2G, use the request quote form to request NTMS4503NR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTMS4503NR2G.The price and lead time for NTMS4503NR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTMS4503NR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
