NTMS4404NR2
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTMS4404NR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTMS4404NR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTMS4404NR2 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Mosfet N-ch 30V 7A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.596 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 11.5 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 830mW (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | NTMS4404NR2OS NTMS4404NR2OS-ND NTMS4404NR2OSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2500pF @ 24V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 70nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 7A (Ta) 830mW (Ta) Surface Mount 8-SOIC |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 7A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTMS4404NR2, use the request quote form to request NTMS4404NR2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTMS4404NR2.The price and lead time for NTMS4404NR2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTMS4404NR2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
