NTMFS5C450NT1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTMFS5C450NT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTMFS5C450NT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTMFS5C450NT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | T6 40V MOSFET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.87 | $1.652 | $1.306 | $1.013 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.5V @ 65µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 3.3 mOhm @ 50A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.6W (Ta), 68W (Tc) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN, 5 Leads |
| Other Names: | NTMFS5C450NT1GOSCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1600pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 23nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 40V |
| Detailed Description: | N-Channel 40V 24A (Ta), 102A (Tc) 3.6W (Ta), 68W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 24A (Ta), 102A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTMFS5C450NT1G, use the request quote form to request NTMFS5C450NT1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTMFS5C450NT1G.The price and lead time for NTMFS5C450NT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTMFS5C450NT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
