NTDV20P06LT4G
onsemi
NTDV20P06LT4G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTDV20P06LT4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTDV20P06LT4G
Manufacturer onsemi
Description Power MOSFET Single P-Channel -60V -15.5A 150mOhm 3-Pin DPAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 87529 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:150 mOhm @ 7.5A, 5V
Power Dissipation (Max):65W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:NTDV20P06LT4G-VF01OSCT
NTDV20P06LT4G-VF01OSCT-ND
NTDV20P06LT4GOSCT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1190pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:26nC @ 5V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:P-Channel 60V 15.5A (Ta) 65W (Tc) Surface Mount DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:15.5A (Ta)