NTD3055-094G
onsemi
NTD3055-094G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTD3055-094G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTD3055-094G
Manufacturer onsemi
Description Trans MOSFET N-CH 60V 12A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 74113 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:94 mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max):1.5W (Ta), 48W (Tj)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:NTD3055-094G-ND
NTD3055-094GOS
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:450pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 12A (Ta) 1.5W (Ta), 48W (Tj) Surface Mount DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Ta)