NSR02F30MXT5G
onsemi
NSR02F30MXT5G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NSR02F30MXT5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NSR02F30MXT5G
Manufacturer onsemi
Description 200 mA, 30 V, Schottky Barrier Diode in X3DFN (0201)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37806 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600mV @ 200mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Supplier Device Package:2-X3DFN (0.62x0.32)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Other Names:NSR02F30MXT5GOSCT
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 2-X3DFN (0.62x0.32)
Current - Reverse Leakage @ Vr:50µA @ 30V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)