NSN0.75BK
Techflex
NSN0.75BK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NSN0.75BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NSN0.75BK
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 3/4" X 250' BLACK
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.070" (1.78mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Non-Skid™
Operating Temperature:-40°C ~ 79°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:-
Length:250' (76.20m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Clean Cut, Slip Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.250" (31.75mm)