NSM3005NZTAG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NSM3005NZTAG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NSM3005NZTAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NSM3005NZTAG
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description TRANS PNP 30V 500MA 6UDFN
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):30V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:400mV @ 50mA, 500mA
Transistor Type:PNP
Supplier Device Package:6-UDFN (1.6x1.6)
Series:-
Power - Max:800mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-UFDFN Exposed Pad
Other Names:NSM3005NZTAGOSTR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Frequency - Transition:-
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor PNP 30V 500mA 800mW Surface Mount 6-UDFN (1.6x1.6)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:20 @ 500mA, 3V
Current - Collector Cutoff (Max):1µA (ICBO)
Current - Collector (Ic) (Max):500mA