NSCDJJN010NDUNV
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
NSCDJJN010NDUNV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NSCDJJN010NDUNV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NSCDJJN010NDUNV
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 70 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 6.5 V
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:8-DIP
Series:TruStability® NSC
Pressure Type:Differential
Port Style:Barbless
Port Size:Male - 0.09" (2.34mm) Tube, Dual
Package / Case:8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 78.5 mV (5V)
Other Names:480-5812
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:±0.36 PSI (±2.49 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:±12.46 PSI (±84.72 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor ±0.36 PSI (±2.49 kPa) Differential Male - 0.09" (2.34mm) Tube, Dual 0 mV ~ 78.5 mV (5V) 8-DIP (0.524", 13.30mm), Dual Ports, Same Side
Accuracy:±0.25%