NRVB8H100MFST3G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NRVB8H100MFST3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRVB8H100MFST3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRVB8H100MFST3G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 8A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerTDFN, 5 Leads
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 8A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):8A