NRVB5100MFST1G
onsemi
NRVB5100MFST1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRVB5100MFST1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRVB5100MFST1G
Manufacturer onsemi
Description Diode Schottky 100V 5A 8-Pin SO-FL T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26780 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerTDFN, 5 Leads
Other Names:NRVB5100MFST1G-ND
NRVB5100MFST1GOSTR
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 5A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Current - Reverse Leakage @ Vr:10µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):5A