NRF24E2G-REEL
Nordic Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRF24E2G-REEL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRF24E2G-REEL
Manufacturer Nordic Semiconductor
Description IC TRANSMITTER 2.4GHZ 8051 36QFN
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:1.9 V ~ 3.6 V
Series:-
Power - Output:0dBm
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:36-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Modulation or Protocol:GFSK
Memory Size:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Frequency:2.4GHz
Features:-
Detailed Description:RF Transmitter GFSK 2.4GHz 0dBm 1Mbps PCB, Surface Mount Antenna 36-VFQFN Exposed Pad
Data Rate (Max):1Mbps
Data Interface:PCB, Surface Mount
Current - Transmitting:13mA