NPC-1210-030D-3-L
Advanced Sensors / Amphenol
NPC-1210-030D-3-L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NPC-1210-030D-3-L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NPC-1210-030D-3-L
Manufacturer Advanced Sensors / Amphenol
Description SENSOR PRES 30PSIA 0-100MV DIP
(In US Dollars)
37 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:-
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:-
Series:NPC-1210
Pressure Type:Differential
Port Style:Barbless
Port Size:Male - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Package / Case:8-DIP Module
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:0 mV ~ 100 mV
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operating Pressure:30 PSI (206.84 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:90 PSI (620.53 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 30 PSI (206.84 kPa) Differential Male - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual 0 mV ~ 100 mV 8-DIP Module
Accuracy:±0.1%