NP100N04PUK-E1-AY
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NP100N04PUK-E1-AY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NP100N04PUK-E1-AY
Manufacturer Renesas
Description Nch Single Power MOSFET 40V 100A 2.3mohm MP-25ZP/TO-263 Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14041 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:-
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-263
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.3 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):1.8W (Ta), 176W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Operating Temperature:175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7050pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:120nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 100A (Tc) 1.8W (Ta), 176W (Tc) Surface Mount TO-263
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)