NOSE227M006R0080
KYOCERA AVX
NOSE227M006R0080
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NOSE227M006R0080 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NOSE227M006R0080
Manufacturer KYOCERA AVX
Description Niobium Oxide Capacitor, 220 uF, 6.3 V, ± 20%, 80 mohm, 125 C, 2917 [7343 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13626 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:OxiCap® NOS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-3250-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Size Code:E
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance):80 mOhms
Dissipation Factor:12%
Detailed Description:220µF Niobium Oxide Capacitor 6.3V 2917 (7343 Metric) 80 mOhms
Current - Leakage:26.4µA
Capacitance:220µF