NL6EBX-6M-DC12V
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NL6EBX-6M-DC12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NL6EBX-6M-DC12V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:125VAC, 30VDC - Max
Series:NL
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay 6PDT (6 Form C) Through Hole
Contact Rating (Current):2A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:6PDT (6 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:200 Ohms
Coil Power:720 mW
Coil Current:60.0mA