NKA501C7R10C
Advanced Sensors / Amphenol
NKA501C7R10C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NKA501C7R10C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NKA501C7R10C
Manufacturer Advanced Sensors / Amphenol
Description THERMISTOR NTC 500OHM 3977K BEAD
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Series:Automotive, AEC-Q200, CR1
Resistance in Ohms @ 25°C:500
Resistance Tolerance:±10%
Packaging:Bulk
Package / Case:Bead
Operating Temperature:-40°C ~ 190°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Length - Lead Wire:0.89" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:NTC Thermistor 500 Bead
B25/85:3977K
B25/75:-
B25/50:-
B0/50:-
B Value Tolerance:±1%