NJM846DL3-05-TE1
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM846DL3-05-TE1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM846DL3-05-TE1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM846DL3-05-TE1 |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 5V 800MA TO252-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.28V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Supplier Device Package: | TO-252-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NJM2846DL205TE1CT NJM2846DL205TE1CT-ND NJM846DL3-05-TE1CT NJM846DL305TE1 NJM846DL305TE1#CT NJM846DL305TE1#CT-ND NJM846DL305TE1CT NJM846DL305TE1CT-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 5V 800mA TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq): | 600µA |
| Current - Output: | 800mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM846DL3-05-TE1, use the request quote form to request NJM846DL3-05-TE1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM846DL3-05-TE1.The price and lead time for NJM846DL3-05-TE1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM846DL3-05-TE1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

