NJM79L12UA
New Japan Radio
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM79L12UA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM79L12UA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM79L12UA |
|---|---|
| Manufacturer | New Japan Radio |
| Description | NJM79L00 Series -35 V -12 V 3-Terminal Negative Voltage Regulator SOT-89-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -12V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | -35V |
| Supplier Device Package: | SOT-89 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-243AA |
| PSRR: | 64dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Other Names: | NJM#79L12UA NJM#79L12UA-ND NJM79L12UA# NJM79L12UA#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 100mA SOT-89 |
| Current - Quiescent (Iq): | 6.5mA |
| Current - Output: | 100mA |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM79L12UA, use the request quote form to request NJM79L12UA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM79L12UA.The price and lead time for NJM79L12UA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM79L12UA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

