NJM78M12FA
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78M12FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78M12FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM78M12FA |
|---|---|
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Description | NJM78M00 Series 500 mA 12 V Fixed Output 3 Terminal Voltage Regulator TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.664 | $0.599 | $0.54 | $0.529 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 12V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| PSRR: | 70dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NJM#78M12FA NJM#78M12FA-ND NJM78M12FA# NJM78M12FA#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq): | 6mA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM78M12FA, use the request quote form to request NJM78M12FA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM78M12FA.The price and lead time for NJM78M12FA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM78M12FA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


