NJM78M06DL1ATE2
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78M06DL1ATE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78M06DL1ATE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM78M06DL1ATE2 |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 6V 500MA TO252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 6V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Supplier Device Package: | TO-252-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 500mA TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 6mA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM78M06DL1ATE2, use the request quote form to request NJM78M06DL1ATE2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM78M06DL1ATE2.The price and lead time for NJM78M06DL1ATE2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM78M06DL1ATE2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

