NJM78LR05DD#
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78LR05DD# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM78LR05DD# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM78LR05DD# |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 5V 100MA 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.524 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| PSRR: | 79dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NJM#78LR05DD NJM#78LR05DD-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-DIP |
| Current - Quiescent (Iq): | 3.4mA |
| Current - Output: | 100mA |
| Control Features: | Reset |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM78LR05DD#, use the request quote form to request NJM78LR05DD# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM78LR05DD#.The price and lead time for NJM78LR05DD# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM78LR05DD#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

