NJM4151D
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM4151D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM4151D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM4151D |
|---|---|
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Description | NJM4151 Series 8 22 V 100 kHz 22 mA 8 Bit V-F / F-V (A/D) Converter DIP-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.626 | $1.467 | $1.324 | $1.295 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Volt to Frequency and Frequency to Volt |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | NJM#4151D NJM#4151D-ND NJM4151D# NJM4151D#-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Linearity: | ±1% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Full Scale: | ±100ppm/°C |
| Frequency - Max: | 100kHz |
| Detailed Description: | Volt to Frequency and Frequency to Volt Converter IC 100kHz ±1% 8-DIP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM4151D, use the request quote form to request NJM4151D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM4151D.The price and lead time for NJM4151D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM4151D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
