NJM2903D
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2903D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2903D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2903D |
|---|---|
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Description | NJM 2903D Series 2 to 36 V 250 nA Single Supply Dual Comparator DIP-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.325 | $0.293 | $0.264 | $0.259 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 7mV @ 5V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | NJM#2903D NJM#2903D-ND NJM2903D# NJM2903D#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-DIP |
| Current - Quiescent (Max): | - |
| Current - Output (Typ): | 6mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2903D, use the request quote form to request NJM2903D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2903D.The price and lead time for NJM2903D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2903D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
