NJM2800F3342-TE1
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2800F3342-TE1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2800F3342-TE1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2800F3342-TE1 |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.26 | $1.118 | $1.01 | $0.883 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.775 | $0.685 | $0.541 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.18V @ 60mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 (MTP5) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| PSRR: | 60dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NJM2800F3342TE1 NJM2800F3342TE1CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 (MTP5) |
| Current - Quiescent (Iq): | 350µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2800F3342-TE1, use the request quote form to request NJM2800F3342-TE1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2800F3342-TE1.The price and lead time for NJM2800F3342-TE1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2800F3342-TE1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


