NJM2374AD
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2374AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2374AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2374AD |
|---|---|
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Description | Conv DC-DC Single Non-Inv/Inv/Step Up/Step Down 2.5V to 40V 14-Pin PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.042 | $0.94 | $0.848 | $0.83 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Topology: | Buck, Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | - |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Other Names: | NJM#2374AD NJM#2374AD-ND NJM2374AD# NJM2374AD#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Frequency - Switching: | 100Hz ~ 100kHz |
| Detailed Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output: | 1.5A (Switch) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2374AD, use the request quote form to request NJM2374AD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2374AD.The price and lead time for NJM2374AD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2374AD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
