NJM2370R37-TE1#
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2370R37-TE1# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2370R37-TE1# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2370R37-TE1# |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC REG LINEAR 3.7V 150MA 8VSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.23 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.3V @ 30mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.7V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Supplier Device Package: | 8-VSP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| PSRR: | 60dB (400Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NJM#2370R37-TE1 NJM#2370R37-TE1-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 150mA 8-VSP |
| Current - Quiescent (Iq): | 180µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2370R37-TE1#, use the request quote form to request NJM2370R37-TE1# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2370R37-TE1#.The price and lead time for NJM2370R37-TE1# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2370R37-TE1#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

