NJM2070D
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2070D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2070D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2070D |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC AUDIO POWER AMP LOW-VOLT 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.494 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 15 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Other Names: | NJM#2070D NJM#2070D-ND NJM2070D# NJM2070D#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 600mW x 1 @ 4 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-DIP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2070D, use the request quote form to request NJM2070D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2070D.The price and lead time for NJM2070D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2070D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
