NID6002NT4
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NID6002NT4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NID6002NT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NID6002NT4
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC FET SGL N-CH 6.5A 65V DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:60V (Max)
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:DPAK
Series:HDPlus™
Rds On (Typ):185 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Output Type:N-Channel
Output Configuration:Low Side
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart, Slew Rate Controlled
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max):6.5A