NEMA08-13-01D-AMT112S
CUI, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NEMA08-13-01D-AMT112S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NEMA08-13-01D-AMT112S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NEMA08-13-01D-AMT112S |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Description | STEPPER MOTOR W/ INCREMENTAL ENC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $139.28 | $136.136 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 24 ~ 48VDC |
|---|---|
| Type: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 3 / 21.19 |
| Termination Style: | Connector |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Size / Dimension: | Square - 0.799" x 0.799" (20.30mm x 20.30mm) |
| Series: | NEMA08-AMT112S |
| Rotor Inertia: | 0.044gcm² |
| Other Names: | 102-4703 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 50°C |
| NEMA Frame Size: | 8 |
| Mounting Hole Spacing: | 0.630" (16.00mm) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.591" (15.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.157" (4.00mm) |
| Detailed Description: | Bipolar Stepper Motor Frame Size 8 200 Step 600mA 24 ~ 48VDC |
| Current Rating: | 600mA |
| Coil Type: | Bipolar |
| Coil Resistance: | 6.5 Ohms |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| Approvals: | CE |
| Accuracy: | ±0.2% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NEMA08-13-01D-AMT112S, use the request quote form to request NEMA08-13-01D-AMT112S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NEMA08-13-01D-AMT112S.The price and lead time for NEMA08-13-01D-AMT112S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NEMA08-13-01D-AMT112S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


