NEB-300DWA-AN
CUI, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NEB-300DWA-AN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NEB-300DWA-AN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NEB-300DWA-AN |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Description | DC DC CONVERTER 12V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 75 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $68.687 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Isolation: | 2.25kV |
| Voltage - Input (Min): | 40V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Type: | Intermediate Bus Converter, Digital |
| Size / Dimension: | 2.30" L x 0.89" W x 0.40" H (58.4mm x 22.7mm x 10.2mm) |
| Series: | Novum®, NEB-D |
| Power (Watts): | 300W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 15-DIP Module, 1/8 Brick |
| Other Names: | NEB300DWAAN |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Efficiency: | 95.2% |
| Detailed Description: | Intermediate Bus Converter, Digital DC DC Converter 1 Output 12V 25A 40V - 60V Input |
| Current - Output (Max): | 25A |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NEB-300DWA-AN, use the request quote form to request NEB-300DWA-AN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NEB-300DWA-AN.The price and lead time for NEB-300DWA-AN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NEB-300DWA-AN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

