NE1A-SCPU01-V1
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE1A-SCPU01-V1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE1A-SCPU01-V1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NE1A-SCPU01-V1 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL SAFETY EXPANSION MOD 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2,430.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 1.3 lbs (589.7g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 24VDC |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | NE1A |
| Safety Outputs and Type: | Solid State (8) |
| Safety Category: | PLe, SIL3 |
| Other Names: | 11061-0004 NE1A-SCPU01-V1-ND NE1ASCPU01V1 Z4056 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number of Inputs and Type: | 16 - Digital |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Features: | Display, Test Output |
| Detailed Description: | Machine Safety Controller Expansion Module 24VDC Supply DIN Rail |
| Controller Type: | Expansion Module |
| Contact Rating @ Voltage: | - |
| Auxiliary Outputs and Type: | - |
| Approvals: | CE, CSA, cULus, S-Mark, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NE1A-SCPU01-V1, use the request quote form to request NE1A-SCPU01-V1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE1A-SCPU01-V1.The price and lead time for NE1A-SCPU01-V1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NE1A-SCPU01-V1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




