NE18CTII 2A EE 4AMP
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE18CTII 2A EE 4AMP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE18CTII 2A EE 4AMP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NE18CTII 2A EE 4AMP |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON DPST 4A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.346 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 100V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Type: | Standard |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switch Function: | Off-On |
| Series: | NE18 |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | *NE18CTII 2A EE 4AMP NE18CTII 2A EE 4AMP-ND NE18CTII2AEE4AMP |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | Dust Proof |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPST Standard Through Hole, Right Angle |
| Current Rating: | 4A (AC/DC) |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Circuit: | DPST |
| Actuator Type: | Plunger for Cap |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NE18CTII 2A EE 4AMP, use the request quote form to request NE18CTII 2A EE 4AMP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE18CTII 2A EE 4AMP.The price and lead time for NE18CTII 2A EE 4AMP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NE18CTII 2A EE 4AMP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


