NE1619DS,112
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE1619DS,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE1619DS,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NE1619DS,112 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC TEMP MONITOR 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.8 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Topology: | ADC, Multiplexer, Register Bank |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Internal and External |
| Sensing Temperature: | 0°C ~ 125°C, External Sensor |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | SMBus |
| Output Fan: | No |
| Output Alarm: | Yes |
| Other Names: | 568-4228-5 935264532112 NE1619DS NE1619DS-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Temp Monitoring System (Sensor) |
| Detailed Description: | Temp Monitoring System (Sensor) 0°C ~ 125°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 16-SSOP |
| Base Part Number: | NE1619 |
| Accuracy: | ±3°C Local(Max), ±5°C Remote(Max) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NE1619DS,112, use the request quote form to request NE1619DS,112 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE1619DS,112.The price and lead time for NE1619DS,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NE1619DS,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


