NE123W-08
Peerless by Tymphany
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE123W-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE123W-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NE123W-08 |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Description | SPEAKER 8OHM 45W TOP PORT 86.8DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1008 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $63.82 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tweeter |
|---|---|
| Termination: | Terminal Block |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 4.843" Dia (123.00mm) |
| Shape: | Round |
| Series: | NE |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 45W |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | T04-1B0040003 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Nd-Fe-B |
| Material - Cone: | Paper |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 7.26 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 2.624" (66.65mm) |
| Frequency Range: | 60Hz ~ 8kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 61.03Hz |
| Efficiency - dBA: | 86.80 |
| Efficiency - Type: | Half Space Sensitivity |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 7.26 Ohms Tweeter Speaker 45W 60Hz ~ 8kHz Top Round 86.8dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NE123W-08, use the request quote form to request NE123W-08 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE123W-08.The price and lead time for NE123W-08 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NE123W-08.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


