NE03V03400SW001
Nesscap Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE03V03400SW001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE03V03400SW001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NE03V03400SW001 |
|---|---|
| Manufacturer | Nesscap Co., Ltd |
| Description | CAPACITOR 3400F 3.0V WELD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 3V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | Weld Stud |
| Size / Dimension: | 2.374" Dia x 5.433" L (60.3mm x 138.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 0.24 mOhm |
| Detailed Description: | 3400F (EDLC) Supercapacitor 3V Axial, Can 0.24 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 3400F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NE03V03400SW001, use the request quote form to request NE03V03400SW001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE03V03400SW001.The price and lead time for NE03V03400SW001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NE03V03400SW001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


