NDP4050
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NDP4050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NDP4050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NDP4050 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 50V 15A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 100 mOhm @ 7.5A, 10V |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 450pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 17nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 50V |
| Detailed Description: | N-Channel 50V 15A (Tc) Through Hole TO-220 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 15A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NDP4050, use the request quote form to request NDP4050 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NDP4050.The price and lead time for NDP4050 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NDP4050.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

