NDA02V
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NDA02V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NDA02V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NDA02V |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH DIL RA SPST 50MA 24V TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | No |
|---|---|
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | NDA |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | NDA-02-V NDA-02-V-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.390" (9.90mm) |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Detailed Description: | Dip Switch SPST 2 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC |
| Current Rating: | 25mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SPST |
| Body Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Actuator Type: | Slide (Standard) |
| Actuator Level: | Raised |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NDA02V, use the request quote form to request NDA02V pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NDA02V.The price and lead time for NDA02V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NDA02V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


