NCX2222GMH
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCX2222GMH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCX2222GMH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCX2222GMH |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.316 | $0.286 | $0.258 | $0.252 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 1.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 30mV @ 5.5V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-XQFN (1.6x1.6) |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | 0.8µs |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-XFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Open Drain |
| Other Names: | 568-10215-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | 9mV |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose Open Drain 8-XQFN (1.6x1.6) |
| Current - Quiescent (Max): | 5µA |
| Current - Output (Typ): | 68mA |
| Current - Input Bias (Max): | 1pA |
| CMRR, PSRR (Typ): | 70dB CMRR, 80dB PSRR |
| Base Part Number: | NCX2222 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCX2222GMH, use the request quote form to request NCX2222GMH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCX2222GMH.The price and lead time for NCX2222GMH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCX2222GMH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
