NCV890430MW50TXG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV890430MW50TXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV890430MW50TXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV890430MW50TXG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Switching Regulator, Current-mode, 1.9A, 2000kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.729 | $1.561 | $1.408 | $1.377 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 37V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad |
| Output Type: | PWM Signal |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCV890430MW50TXGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive PWM Signal 5V 1 Output 600mA 8-VDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 600mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV890430MW50TXG, use the request quote form to request NCV890430MW50TXG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV890430MW50TXG.The price and lead time for NCV890430MW50TXG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV890430MW50TXG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
