NCV890100MWTXG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV890100MWTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV890100MWTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV890100MWTXG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCV890100 Series 36 V 2 MHz 1.2 A Automotive Buck Switching Regulator DFN-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.496 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 34V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCV890100MWTXG-ND NCV890100MWTXGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.2A 8-VDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.2A |
| Base Part Number: | NCV890100 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV890100MWTXG, use the request quote form to request NCV890100MWTXG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV890100MWTXG.The price and lead time for NCV890100MWTXG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV890100MWTXG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
