NCV8871BSTGEVB
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8871BSTGEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8871BSTGEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8871BSTGEVB |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | BOARD EVAL NCV8871BST BOOST CTLR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $106.25 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 18V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 13.2V |
| Utilized IC / Part: | NCV8871 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Boost |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | NCV8871BSTGEVBOS |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 170kHz |
| Detailed Description: | NCV8871 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 9A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8871BSTGEVB, use the request quote form to request NCV8871BSTGEVB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8871BSTGEVB.The price and lead time for NCV8871BSTGEVB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8871BSTGEVB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

