NCV8843DG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8843DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8843DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8843DG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.27V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 38V |
| Voltage - Input (Min): | 4V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 340kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.27V 1 Output 1.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output: | 1.5A |
| Base Part Number: | NCV8843 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8843DG, use the request quote form to request NCV8843DG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8843DG.The price and lead time for NCV8843DG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8843DG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
