NCV8518APDG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8518APDG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8518APDG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8518APDG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | 250 mA LDO Linear Voltage Regulator with Watchdog, Wake Up, Reset , Delay and Enable 5.0 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.75V @ 150mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 45V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-EP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA 8-SOIC-EP |
| Current - Quiescent (Iq): | 150µA |
| Current - Output: | 250mA |
| Control Features: | Enable, Reset, Wake-Up, Watchdog |
| Base Part Number: | NCV8518 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8518APDG, use the request quote form to request NCV8518APDG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8518APDG.The price and lead time for NCV8518APDG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8518APDG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
