NCV8506D2T33G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8506D2T33G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV8506D2T33G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-7
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:D2PAK-7
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 400mA D2PAK-7
Current - Supply (Max):45mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:400mA